ПРОКУРАТУРА НА ЗАХИСТІ ЖИТЛОВИХ ПРАВ СИРІТ

До Новоград-Волинської міжрайонної прокуратури надійшло письмове звернення від дитини-сироти Федора (ім'я змінено), інваліда дитинства, з проханням допомогти останньому у вирішенні його складного житлового питання.
Проведеною міжрайонною прокуратурою перевіркою за зверненням Федора було встановлено, що останній у дитинстві проживав, а народився він у 1988 році, разом із мамою і татом у найманій квартирі в м.Новоград-Волинський. У вказаній квартирі мама і тато Федора були також і прописані.
У 1990 році, за рішенням міського народного суду, батьків позбавлено батьківських прав, і Федора було передано органу опіки та піклування для вирішення питання про його виховання. Цього ж року Федора влаштовано до Будинку дитини, а в подальшому — у шкільне відділення Радомишльської школи-інтернату.
У 2006 році Федір вступив до Бердичівського професійного будівельного ліцею 2-го атестаційного рівня, в якому перебував на повному державному утриманні до часу його закінчення.
За час перебування Федора в Будинку дитини, шкільному відділенні та на навчанні квартиру, де проживав Федір до влаштування в державні заклади, було приватизовано та неодноразово відчужено іншим особам без відома Федора. Приватизація квартири та подальше її відчуження була неприпустимою і відбулася з порушенням вимог чинного законодавства з позбавленням хлопця права на житло.
Оскільки, відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», передача займаних квартир (будинків) здійснюється в спільну часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають в даній квартирі (будинку), в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим ви­значенням уповноваженого власника квартири (будинку).
Так само статтею 71 ЖК Української РСР та статтею 25 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено збереження жилого приміщення за дитиною, яка поміщена на виховання в дитячий ­заклад, до родичів, опікуна чи піклувальника протягом усього часу її перебування у цьому закладі.
Якщо з будинку, квартири вибула дитина (діти) і членів її сім'ї не залишилося, це житло може бути надано за договором оренди іншому громадянину до закінчення строку перебування дитини (дітей) у дитячому закладі або до досягнення нею (ними) повноліття і повернення від родичів, опікуна чи піклувальника, в окремих випадках — до закінчення навчання в загальноосвітніх навчальних закладах усіх типів і форм власності, у тому числі для громадян, які потребують соціальної допомоги та соціальної реабілітації, а також у професійно-технічних чи вищих навчальних закладах або до закінчення строку служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях.
Після закінчення навчання Федір, повернувшись додому, виявив, що дому в нього немає — квартира, в якій він проживав, належить на праві власності іншим громадянам.
Новоград-Волинський міжрайонний прокурор з метою захисту права сироти на житло звернувся із позовною заявою до суду, та рішенням суду позов прокурора задоволено в частині забезпечення Федора житлом — квартирою на території м.Новоград-Волинський.
В.ЛІВІНА, старший помічник Новоград-Волинського міжрайпрокурора