Бережіть дітей від застуд Або про гострі респіраторні вірусні захворювання

Гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) чи гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), а саме так офіційно називають застуди, складають більше половини усіх дитячих хвороб. Це зумовлено, насамперед, інфекційною природою таких недуг, здатних швидко розповсюджуватися в колективі малюків, а також різномаїттям мікроорганізмів, зокрема вірусів, які викликають хворобу. Саме тому назва захворювання й включає термін «вірусні». До таких хвороб належать грип, парагрип, аденовірусні, риновірусні, ентеровірусні та інші інфекції.
У дітей раннього віку гострі респіраторні вірусні інфекції, особливо грип, мають важкий перебіг і частіше дають серйозні ускладнення: запалення вуха (отит), гайморових пазух (гайморит), бронхів і легень (бронхіт, пневмонія).
Хвороба дає знати про себе зненацька, і першою її ознакою є підвищення температури тіла, — перші години може сягати 39-41 С і утримується впродовж кількох днів.
Грип супроводжується сильним головним болем, сльозотечею, болем у м’язах, горлі, закладенням носа, появою захриплості голосу, загальним нездужанням. Хворого починає турбувати частий сухий кашель, який через 2-3 дні змінюється на вологий.
Захворюваність на парагрип розпочинається з грубого нападоподібного кашлю. В дитини стає хрипким голос, затруднюється носове дихання, підвищується температура тіла. З часом кашель набуває стійкого характеру, однак залишається сухим і грубим. На 2-3 день хвороби стан дитини погіршується: кашель виникає і вночі, має нападоподібний («гавкаючий») характер, з тривалим шумним вдихом, що супроводжується задишкою. Таке погіршення стану дитини може бути зумовлене набряком слизової оболонки гортані, що є наслідком парагрипозної інфекції.
Аденовірусна інфекція має гострий початок із підвищенням температури тіла до 38-39 С. Дитина раптово стає в’ялою, сонливою, швидко стомлюється, в неї знижується апетит, турбує нежить. Слизова глотки гіперемійована, збільшуються мигдалики. Перебіг аденовірусної інфекції супроводжується і збільшенням шийних лімфатичних вузлів. Характерним є почервоніння та набряк слизових очей, що супроводжується сльозотечею, світлобоязню, відчуттям стороннього тіла в оці.
Інші види ГРВІ зустрічаються не так часто і не мають специфічних ознак, а діагностуються лише за результатами вірусологічного дослідження хворої дитини.
Кожній мамі необхідно пам’ятати, що підвищення температури, зміна поведінки дитини, відмова від їжі, поява ознак застуди є показанням до консультації педіатра.
Лише порадившись із фахівцем, можна почати лікування дитини з безпечних і разом із тим досить ефективних заходів. До них належить, зокрема, застосування лікарських рослин та фітопрепаратів. В аптеках представлений широкий вибір таких середників, виготовлених на основі трав термопсису, чебрецю, солодцю, алтеї, бруньок сосни, липи, листя евкаліпту, підбілу (мати-й-мачухи), подорожника тощо. Великою популярністю користуються сучасні комбіновані рослинні препарати у вигляді різноманітних сиропів від кашлю, бальзамів, інгаляторів, екстрактів для ванн.
Ці засоби, до складу яких входять прості рослинні речовини, мають більшу ефективність, володіють оптимальними лікувальними властивостями, гарною переносимістю. Їх можна застосовувати для розтирань, інгаляцій, а також приймати всередину у вигляді сиропу від кашлю. Однак треба мати на увазі, що відвари, краплі, еліксири, льодяники, пастилки, капсули дітям раннього віку не призначаються.
Розтирання. Отже, з появою в дітей перших ознак застуди можна почати лікування з розтирань. Необхідно пам’ятати, що ці процедури дозволяється проводити лише при температурі тіла хворого нижче 38 С і якщо немає ушкоджень чи захворювань шкіри. До речі, коли в дитини температура тіла не вища 38 С, то це не вимагає спеціального лікування. Наявність цього симптому, навпаки, свідчить, що організм самотужки бореться з інфекцією. Якщо температура піднімається вище 38 С, її вже можна збивати. Щодо немедикаментозних засобів для цього, то, приміром, на 5-10 хвилин роздягніть дитину. Взагалі, щодо розтирання, то для шкіри грудей, спини, шиї, гомілок і ступень можна проводити фітобальзамом, який містить евкаліпт та інші трави. Втирають розчин у шкіру протягом 5-7 хвилин 2-3 рази на день. Таку процедуру обов’язково потрібно робити на ніч. Після розтирання закутайте дитину у фланель або в м’яку шерстяну тканину. Розтирання, до речі, можна виконувати малюкам будь-якого віку.
Компреси. Їх на грудну клітку роблять із застосуванням будь-якої рослинної олії: дитину обгортають м’якою тканиною, змоченою підігрітою на водяній бані олією, на неї кладуть тонкий поліетилен, потім ватяну чи вовняну прокладку, і все це закріплюють на грудях бинтом чи косинкою. Компреси накладають на дві години 2-3 рази на добу.
Лікувальна дія розтирань, компресів зумовлена вмістом у рослинних препаратах ароматичних (ефірних) олій. Під час процедури вони вільно проникають через шкіру в кров і лімфу, здійснюючи цілющий і заспокійливий вплив. У результаті поліпшується загальне самопочуття дитини, робота серця.
Для зменшення нежитю і кашлю доцільно застосовувати інгаляції-вдихання парів рослинних речовин, що містять ароматичні олії, наприклад, евкаліпту, хвої, тмину. Вони таким чином потрапляють безпосередньо в дихальні шляхи, обволікають і зволожують їх, знімають подразнення, кашель.
Правильне проведення розтирань, компресів та інгаляцій за допомогою рослинних речовин не може завдати шкоди здоров’ю дитини. Однак доцільність виконання цих процедур необхідно узгоджувати з лікарем, так само, як і прийом сиропів від кашлю.
Сиропи від кашлю. Щодо останніх, то рослинні сиропи призначають дітям раннього віку. Перед вживанням мікстуру треба збовтувати. Зберігати препарат необхідно в темному і прохолодному місці.
Пам’ятайте: всі рослинні препарати, навіть у домашніх умовах, застосовуються лише за призначенням лікаря і тільки для лікування легких застудних захворювань дітей раннього віку. Важкий перебіг ГРВІ, підозра на ускладнення вимагають лише стаціонарного лікування.
Людмила КОРЧОМНА, лікар-педіатр Новоград-Волинського міськрайТМО