Що робити, якщо отримали споживчий кредит, а відсоток у декілька разів вищий, аніж обіцяний?

Добрий день, редакція газети «Звягель»! Нещодавно купила у кредит холодильник. Мені обіцяли, що кредит безвідсотковий, але виявилось, що відсоток є і не малий. Що робити в даній ситуації?
Антоніна Р., м.Новоград-Волинський

На запитання відповідає начальник юридичного відділу газети «Звягель» Геннадій ФРЕГЕР:
Останнім часом українці жвавіше почали купувати речі в кредит. При цьому, оформлюючи споживчі кредити, досить легковажно до цього ставляться, довіряючи «на слово» працівникам фінансових установ, та не читають умов кредитного договору. А потім отримують не дуже приємні сюрпризи у вигляді «прихованих» платежів та переплачують у декілька разів за куплений товар. А тому, щоб не бути ошуканим, необхідно уважно перечитувати умови договору та знати свої права, які передбачені законом.
Права споживачів у разі придбання ним продукції у кредит регламентуються зокрема ст.11 Закону України «Про захист прав споживачів».
ОБОВ’ЯЗКИ КРЕДИТОДАВЦЯ
Перед укладенням договору про надання споживчого кредиту кредитодавець зобов’язаний повідомити споживача у письмовій формі про наступне:

  1. особу та місцезнаходження кредитодавця;

  2. кредитні умови, зокрема:



  • мету, для якої споживчий кредит може бути витрачений;

  • форми його забезпечення;

  • наявні форми кредитування з коротким описом відмінностей між ними, в тому числі між зобов’язаннями споживача;

  • тип відсоткової ставки;

  • суму, на яку кредит може бути виданий;

  • орієнтовну сукупну вартість кредиту (в процентному значенні та грошовому виразі) з урахуванням відсоткової ставки за кредитом та вартості всіх послуг (реєстратора, нотаріуса, страховика, оцінювача тощо), пов’язаних з одержанням кредиту та укладенням договору про надання споживчого кредиту;

  • строк, на який кредит може бути одержаний;

  • варіанти повернення кредиту, включаючи кількість платежів, їх частоту та обсяги;

  • можливість дострокового повернення кредиту та його умови;

  • необхідність здійснення оцінки майна та, якщо така оцінка є необхідною, ким вона здійснюється;

  • податковий режим сплати відсотків та про державні субсидії, на які споживач має право, або відомості про те, від кого споживач може одержати докладнішу інформацію;

  • переваги та недоліки пропонованих схем кредитування.


У разі ненадання зазначеної інформації, кредитодавець, який повинен її надати, несе відповідальність, встановлену законодавством України.
Кредитодавець не має права вимагати від споживача відомостей, які не стосуються визначення його платоспроможності та не є необхідними для надання споживчого кредиту.
Персональні дані, одержані від споживача або іншої особи у зв’язку з укладенням та виконанням договору про надання споживчого кредиту, можуть використовуватися винятково для оцінки фінансового стану споживача та його спроможності виконати зобов’язання за таким договором.
Не є порушенням повідомлення кредитодавцем відомостей про споживача Бюро кредитних історій, яке займається збиранням, обробленням, зберіганням, захистом і використанням інформації відповідно до законодавства про формування і ведення кредитних історій.
Фінансові установи несуть відповідальність за порушення прав споживачів у сфері захисту персональних даних згідно із законом.
ДОГОВІР ПРО НАДАННЯ СПОЖИВЧОГО КРЕДИТУ
Договір про надання споживчого кредиту укладається у письмовій формі, один з оригіналів якого передається споживачеві. Обов’язок доведення того, що один з оригіналів договору був переданий споживачеві, покладається на кредитодавця.
Споживач не зобов’язаний сплачувати кредитодавцеві будь-які збори, відсотки комісії або інші вартісні елементи кредиту, що не були зазначені у договорі.
Кредитодавцю забороняється встановлювати у договорі про надання споживчого кредиту будь-які збори, відсотки, комісії, платежі тощо за дії, які не є послугою у визначенні Закону України «Про захист прав споживачів». Умова договору про надання споживчого кредиту, яка передбачає здійснення будь-яких платежів за дії, які не є послугою, є нікчемною.
У договорі про надання споживчого кредиту зазначаються:

  1. сума кредиту;

  2. детальний розпис сукупної вартості кредиту для споживача (у процентному значенні та грошовому виразі) з урахуванням відсоткової ставки за кредитом та вартості всіх послуг (реєстратора, нотаріуса, страховика, оцінювача тощо), пов’язаних з одержанням, обслуговуванням, погашенням кредиту та укладенням договору про надання споживчого кредиту;

  3. дата видачі кредиту або, якщо кредит видаватиметься частинами, то дати і суми надання таких частин кредиту та інші умови надання кредиту;

  4. право дострокового повернення кредиту;

  5. річна відсоткова ставка за кредитом;

  6. умови дострокового розірвання договору;

  7. інші умови, визначені законодавством.


Забороняється у будь-який спосіб ускладнювати прочитання споживачем тексту детального розпису сукупної вартості споживчого кредиту, зазначеного у договорі про надання споживчого кредиту або у додатку до такого договору, у тому числі шляхом друкування його кеглем, меншим за кегль шрифту основного тексту, злиття кольору шрифту з кольором фону.
До договорів із споживачами про надання споживчого кредиту застосовуються положення про несправедливі умови в договорах, зокрема положення, згідно з якими:

  • для надання кредиту необхідно передати як забезпечення повну суму або частину суми кредиту чи використати її повністю або частково для покладення на депозит, або викупу цінних паперів, або інших фінансових інструментів, крім випадків, коли споживач одержує за таким депозитом, такими цінними паперами чи іншими фінансовими інструментами таку ж або більшу відсоткову ставку, як і ставка за його кредитом;

  • споживач зобов’язаний під час укладення договору укласти інший договір з кредитодавцем або третьою особою, визначеною кредитодавцем, крім випадків, коли укладення такого договору вимагається законодавством та/або коли витрати за таким договором прямо передбачені у складі сукупної вартості кредиту для споживача;

  • передбачаються зміни в будь-яких витратах за договором, крім відсоткової ставки;

  • встановлюються дискримінаційні стосовно споживача правила зміни відсоткової ставки.


(Закінчення у наступному номері)