
Податкові суперечки у Звягелі: життєва необхідність чи додаткові побори з бізнесу?
- Топ новини
- 224
- коментар(і)
- 30-04-2025 15:56
Звягельська міська рада має намір переглянути податки на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Йдеться про житлове й нежитлове майно та нежитлові сільськогосподарські будівлі. Тобто, якщо загалом, то про квартири/будинки, гаражі, магазини, готелі, адмінбудівлі, склади тощо. Судячи з проєкту рішення (регуляторний акт), під переглядом мається на увазі збільшення податкових ставок. І це спричинило суперечки на недавній сесії міської ради. «Звягель-інфо» зібрав аргументи сторін. До слова, минулого року спроба підвищити податки не знайшла достатньої підтримки депутатського корпусу.
Олег Годун: «Проти підняття податку — депутати-підприємці»
На підтримку проєкту рішення про підвищення податків у Звягельській громаді на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, депутат міської ради Олег Годун наводить два аргументи.
«Перше: за висновками Держаудитслужби, міський бюджет Звягеля недоотримав до 80 млн грн за останні років п’ять, оскільки в нас діють одні з найнижчих податків у Житомирській області (держава встановила широкі межі для податкової ставки, а ухвалювати ставку в цих межах доручила міським радам).
У міській раді багато депутатів-підприємців або наближених до них, і вони намагаються занижувати податки, щоб менше платити. Для прикладу, є офісно-торговельні будівлі, власники яких платять такого податку 18 тисяч гривень у рік, натомість за оренду умовних трьох квадратних метрів з орендаря беруть по 8 тисяч щомісяця», — каже Олег Годун.
Він виступає за впорядкування цього питання: або зменшення оренди, або збільшення податків.
«Це буде прийнятно, якщо замість умовних 18 тисяч платитимуть 24-25 тисяч в рік. А такий супротив цьому проєкту рішення, бо для окремих представників бізнесу мова йде про тисячі квадратних метрів», — додає він.
Фото зі сторінки Олега Годуна у Фейсбуці.
Другий аргумент Олега Годуна — політичний
«Деякі депутати демонструють, як вони вболівають за великий бізнес. Бо зараз той, хто голосніше за нього вболіває, той отримає підтримку на виборах», — каже Олег Годун.
Сергій Колотов: «Я проти, щоб у Звягелі були на все найвищі податки в області»
Абсолютно протилежну позицію демонструє колишній заступник (перший заступник) міського голови, нині депутат міської ради Сергій Колотов.
Фото зі сторінки Сергія Колотова у Фейсбуці.
«Не підтримую цей проєкт рішення. Рік тому воно не пройшло, зараз знову пробують протягнути. Чиновникам треба кошти на зарплату чи ще на якісь їхні потреби, а я проти, щоб це вирішувалося за рахунок місцевого бізнесу. Для прикладу, в Житомирі, Коростені, Бердичеві діє мораторій на підняття податків на час воєнного стану. Тому я проти того, щоб у Звягелі були на все найвищі податки в області.
До того ж, у Житомирі діє інший принцип. Там місто поділили на податкові зони: у центрі платять багато, на околицях — менше. І це справедливо. А в нас — єдина ставка на все місто, не залежно від того, де знаходиться майно: на центральній вулиці чи, скажімо, на «Дружбі». Якби у нас автори проєкту рішення вийшли з пропозицією такого ж диференційованого підходу, то я б підтримав. Рік тому рішення підняти податки не пройшло, але цього разу, прогнозую, його приймуть, бо у міській раді створена контрольована більшість», — каже Сергій Колотов.
Куди звертатися з пропозиціями?
Днями Звягельська міська рада оприлюднила проєкт рішення «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки», із яким можна ознайомитися на офіційному веб-сайті Звягельської міської ради за адресою: «Портал документів» — розділ «Регуляторна політика — Проєкти регуляторних актів». Це — регуляторний акт, тож зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань щодо проєкту рішення та аналізу регуляторного впливу акта приймаються в письмовому вигляді з відповідним обгрунтуванням до фінансового управління міської ради протягом одного місяця (30 календарних днів) із дня оприлюднення проєкту регуляторного акта та аналізу регуляторного впливу за адресою: м. Звягель, вул. Шевченка, 16, тел.: 3-53-99. Або на електронну адресу: finuprnvsiti@ukr.net
Коштів — щоб тричі себе прорекламувати?
«Звягель-інфо» отримав можливість ознайомитися з деякими розрахунками, де порівнюють різницю між сумами податків «до» і «після» ухвалення рішення.
Наприклад, розмір податку для торговельної точки площею 100 кв. метрів (спираючись на розмір мінімальної зарплати 8000 грн) зросте із 2000 грн на рік до 2400 грн на рік, тобто — на 400 грн у рік. Це при пропонованому зростанні податкової ставки із діючої 0,25% до 0,3%.
Загалом же, якщо рішення буде ухвалено в цьому вигляді, то надходження за об’єктами майна, власниками якого є фізичні особи або фізичні-особи підприємці від зміни ставки очікуються за рік у сумі 7 млн 075,2 тис. грн, це — на 1 млн 214,8 тис. грн більше, ніж за поточним рішенням (або на 20,7%).
Надходження від зміни ставки за об’єктами майна, власниками якого є юридичні особи, очікується за рік у сумі 3 млн 536,8 тис. грн, це — на 592,8 тис. грн більше, ніж за поточним рішенням (або на 20,1%).
У сумі потенційні додаткові надходження до міського бюджету складуть 1 млн 807,6 тис. грн. Чи велика це сума? Дивлячись, із чим порівнювати. Якщо із середньою пенсією чи зарплатою, — то захмарна. З іншого боку — це майже стільки ж, як міська рада запланувала витратити з бюджету у 2025 році на утримання трьох безкоштовних громадських вбиралень (1,5 млн грн). І лише втричі більше за суму, витрачену Звягельською міською радою торік на рекламу своєї роботи. Нагадаємо, за інформацією програми «Прозорі міста», Звягель із 616,6 тис. грн лідирує серед міст із населенням до 50 тисяч за витраченими коштами на висвітлення діяльності міської ради (400 тисяч із цієї суми сплатили за телевізійні послуги).
Процедуру потрібно завершити в липні
Оскільки рішення має характер регуляторного акта, то процедура ухвалення (включаючи обговорення) триватиме 2-3 місяці. Для того, щоб нові ставки, в разі ухвалення, почали діяти з 1 січня 2026 року, процедуру потрібно завершити у липні. Якщо ініціатори рішення не вкладуться в цей термін або ж на сесії не набереться достатньо голосів на підтримку, то в наступному році й далі діятимуть нинішні ставки податку.
Олег БРЮХАНОВ
Коментарі відсутні