
На сьогодні Случ чистий. Машину-амфібію «Траксор» задіють у червні
- Топ новини
- 122
- коментар(і)
- 07-05-2025 15:04
Цієї весни спостерігаємо позитивний ефект минулорічного чищення Случі — у межах відпочинкової зони в центрі міста річище вільне від надмірної рослинності й чагарників. Станом на початок травня Случ виглядає досить повноводою, хоча багато струмків і потічків, що в неї впадають, значно обміліли чи навіть пересохли. Від фортеці, пішохідного мосту й до «Дружби» лише в районі, так званих, биків є поодинокі зелені острівці. Для порівняння, торік зеленню було вкрите ледь не все русло. В управлінні житлово-комунального господарства та екології Звягельської міської ради це пояснюють успішним використанням машини-амфібії «Траксор», яку торік уперше задіяли до чищення головної водної артерії Звягеля.
«ТО пройдено — техніка готова до роботи», —
повідомив «Звягель-інфо» начальник управління житлово-комунального господарства та екології Звягельської міської ради Олег Годун. Використовувати «Траксор» планують із початком червня.
Річка Случ. Вид з пішохідного мосту. Травень 2025 року.
«Маємо досвід, причому з використанням навісного обладнання — граблів, глибинних косилок тощо. Бачимо гарні результати там, де пройшли торік, тому знаємо, як рухатися й що робити. Цього року заплановано чищення Случі від району Будинку дитини до дамби на «Лубчиці». Фінансування передбачено, орієнтуємося на витрати минулого року. До того ж, уже маємо майданчик в районі пивзаводу для складування скошеного зілля», — каже Олег Годун.
Чищення річки Случ улітку торік.
До слова, торік деякі власники приватних садиб забирали це зілля й перетворювали на добрива. «Нехай беруть, кому є потреба, — це зменшує об’єми для утилізації», — додав Олег Годун.
Скептики залишаються при своїй думці
Вони вважають, що машину-амфібію, придбану восени 2023 року за 9,5 млн грн коштів міського бюджету, використовували неефективно.
Депутат міської ради Олександр Поліщук на своїй сторінці у Фейсбуці назвав це «бурною імітацією роботи». Свою точку зору він аргументує тим, що недостатньо, на його думку, було застосоване додаткове навісне обладнання, придбане в комплекті з машиною-амфібією.
Чищення Случі в районі центрального пляжу навесні минулого року.
«У комплекті до комбайна-амфібії було закуплено і додаткове обладнання: ківш для копання та прибирання водоростей; поглиблювальна помпа; ковші різного типу; контейнер для збирання сміття. На жаль, у минулому році тільки один раз була спроба застосовувати додаткове обладнання, в основному займалися тільки косінням водоростей. Враховуючи, що водорості після косіння ніхто не збирав та не вивозив, вони залишались у річці, гнили, забираючи необхідний кисень, що призвело ще до більших проблем. Чому не застосовували додаткове навісне обладнання? Це важко пояснити. Так само і те, чому так мало в минулому році пропрацював сам «Траксор», — вважає депутат Поліщук.
Річка Случ декілька років тому — до початку комплексного очищення русла.
Торік «Траксор» відпрацював 303 машино-години за 450 тисяч гривень
У листопаді минулого року «Звягель-інфо» підготував матеріал «Перший рік «Траксора»: про ефект від використання установки-амфібії для чищення Случі — у цифрах». Нагадаємо основні тези:
✔ у період із 15 червня по 18 жовтня техніка відпрацювала 303 машино-години;
✔ виконано облаштування спусків та з’їзду для «Траксора» й додаткової техніки;
✔ облаштовано майданчик для збору рослинності;
✔ загалом зібрано 38 кубометрів рослинності. Вартість цих робіт склала 450 тис. грн;
✔ комунальне підприємство ЗМР «Звягельсервіс» проводило підготовчі роботи з очищення берегової зони від чагарників та аварійних дерев;
✔ очищено 350 метрів берегової зони від кущів та порослі;
✔ видалено 60 аварійних дерев, які були сухі або похилені в річку, що затримувало швидкість течії води.
Чищення річки Случ улітку торік.
Ще раніше міська рада із залученням екологів розробила поетапний план чищення річки Случ та впорядкування берегової зони. Згідно з планом, річку Случ у межах міста розбили на 7 умовних секторів. Роботи тривали у 3-5 секторах: від Звягельського РЕМу — до колишнього пивзаводу.
Паралельно проведено благоустрій пляжу по вулиці Богуна. Очищено берегову зону від очерету, розширено місце для купання шляхом очистки дна від порослі та мулових відкладень. Завезено 116 тонн піску, встановлено пляжну кабінку для переодягання. Також встановлено парасолі та лежаки. Облаштовано стоянку для автомобілів.
Роботи з благоустрою в районі пляжу. Фото — березень 2024 року.
Ще одна парковка буде в районі центрального пляжу
У цьому році продовжилися роботи з розчищення берегів Случ. Виконано видалення аварійних дерев та наведено благоустрій, зокрема, в районі вулиці Богуна, де будують парковку для зручності відпочивальників. Щоправда, є різні точки зору в громаді щодо доцільності таких дій — про це детально йшлося у «Звягель-інфо» №16 (1653) від 17 квітня 2025 року в матеріалі «Парковка на березі Случі: доречний благоустрій чи «викидання коштів»?
Нині роботи з облаштування парковки тимчасово призупинені, бо комунальна техніка задіяна на благоустрій кладовищ та грейдерування доріг.
«Плануємо ще влаштувати паркову біля рятувальної станції. Як показали попередні роки, є чимало відпочивальників, котрі приїздять на автівках. Тому в цьому є потреба. Також понад річкою, при необхідності, будемо підсипати доріжки», — додав Олег Годун.
Річка Случ поблизу пішохідного мосту. Травень 2025 року.
Воду в озерці біля переїзду перевіряють на забруднення
Недавня наша публікація про плачевний стан водойми біля переїзду по вулиці Шевченка — ще однієї актуальної для звягелян зеленої зони відпочинку — викликала коментарі у Фейсбуці щодо необхідності перевірки води на предмет забруднення відходами.
«Воду взяли на аналізи. Коли будуть результати, тоді зробимо висновки: чи зливають сюди відходи, і якщо зливають, то звідки. По можливості спробуємо навести благоустрій і біля цього озерця», — каже начальник комунального управління.
Озерце біля залізничного переїзду. Фото — березень 2025 року.
У планах на цей сезон також розчистити деякі з природних джерел, які утворюють потічки, що наповнюють Случ. Але тут теж не все залежить від комунальників — на жаль, у такі річечки недобросовісні звягеляни мають звичку зливати побутові відходи.
Олег БРЮХАНОВ
Фото Артема ТАРАСЮКА
Коментарі відсутні