НАСЛІДКИ ЧОРНОБИЛЯ

Весна свіжим бурхливим потоком стрепенула землю від зимового сну. Не встигли ми відійти від монотонної білої пори, як за вікном уже квітень. Але у жителів Новограда-Волинського та всієї України весна вже 25 років пробуджує тривожні спогади — «Чорнобиль».
Наслідки цієї страшної трагедії ми, українці, будемо пожинати ще сотні років. І поки науковці дослідних інститутів всього світу аналізують статистичні дані та роблять висновки, — ми, медики, щоденно бачимо результати чорнобильської катастрофи та інших негативних факторів нашого сьогодення.
Одним з основних негативних показників погіршення здоров'я жителів нашого ра­йону є ріст захворюваності на онкопатологію. Всього на обліку в онкологічному кабінеті міськрайТМО знаходиться 1602 хворих. За три місяці 2011 року по Новоград-Волинському ра­йону виявлено 57 хворих із злоякісними новоутвореннями, з них — 9 чоловік із зони радіоактивного забруднення. У 2010 році захворюваність на злоякісні новоутворення склала 307 чоловік на 100 тисяч населення, а у 2006 році — 275 на 100 тисяч населення. Отже, за 5 років по Новоград-Волинському району захворюваність зросла на 33 чоловіки на 100 тисяч населення.
Зокрема, збільшилась кількість випадків захворювання молочної залози, шлунку, легенів, підшлункової залози, печінки та щитовидної залози.
І все ж, незважаючи на всі зовнішні негативні фактори, наше здоров'я в першу чергу залежить від нас самих. Перший крок до профілактики онкозахворювань — це відмова від шкідливих звичок. Правильний режим робочого дня, раціональне харчування, фізична активність допоможуть вам уникнути багатьох хвороб. Виділивши один раз у рік два дні для повного обстеження під час профілактичного огляду, ви зможете запобігти хворобі, а в деяких випадках — її виникненню. Не слід зволікати зі зверненням до лікаря, коли відмітили у себе наступні симптоми: виражену загальну слабкість, схуднення, втрату апетиту, наявність утвору, плями на шкірі, здуття живота, закрепи, проноси, наявність крові чи слизу у калі; безпричинну гіркоту, відрижку, стиснення за грудиною, наявність утворів у молочних залозах тощо. Слід зауважити, що онкопатологія лікується лише на ранніх стадіях і з найменшими матеріальними та моральними затратами.
У повсякденній практиці лікарю-онкологу часто доводиться зустрічатися з каяттям: «Чому я раніше не звернувся». Не допустіть катастрофи у своєму житті.
Юрій МОВЧАН, лікар-онкохірург